Akademik Beceri Eğitimi

Anasayfa Akademik Beceri Eğitimi

Akademik Beceri Kazandırma Eğitimi

0-6 yaş dönemini kapsayan okul öncesi dönem, çocuk gelişiminin hız ve öğrenme açısından en yoğun olduğu dönemdir.

Akademik Beceri Eğitimi Neden Önemli?

Okul öncesi dönemde, bedensel, sosyal, duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri açısından son derece önemli ve geleceği belirleyen özellikler kazanılmaktadır. 

Bu dönemde çocuğun kazandığı becerilerden biri akademik becerilerdir. Okul öncesi dönemde erken akademik beceriler, okuma yazma becerilerini ve matematik becerilerini kapsamaktadır. 

Çocuğun içinde bulunduğu tüm sosyal ilişkiler, çevresindeki uyarıcı materyaller, çocuğun bu materyallerle nitelikli olarak etkileşimde bulunması ve aldığı kaliteli eğitim erken akademik becerileri üzerinde oldukça etkili olmaktadır. 

Erken akademik beceri eğitimi, çocukların ilköğretime hazır düzeyini arttırmakta ve ileri akademik becerilerinde çok daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. 

Çocukların, okuma yazmaya ait becerilerinin gelişimi bebeklik dönemlerine kadar uzanmaktadır. Okuma yazma becerileri doğumla birlikte başlayan süreci kapsamaktadır. 

Dinleme becerisi, konuşmanın ön koşuludur. Konuşma ise okuma yazmaya giden en önemli adımlardan biridir. Okuma yazma becerileri, çevrelerindeki uyaranlara bağlı kazanılmaktadır. 

Çocuklar çizimlerin, harflerin, karalamaların ve resimlerin; nesneleri, olayları, duyguları ve insanları temsil edebildiklerini öğrenmeye başlamaktadır. Ayrıca, anne babaların, okul öncesi dönemde çocuklarıyla birlikte geçirdikleri nitelikli zaman onların okuma yazma ile ilgili tutumlarını etkilemektedir. 

Bu yıllarda anne babaların elinde çocuklarını okumaya karşı teşvik eden fırsat vardır. Bu fırsat sayesinde, çocuklarının kitaba karşı olumlu tutum geliştirmesini ve kitaba güvenle yaklaşmasını sağlayabilmektedirler. 

Okul öncesi dönemdeki çocukların, okuma, yazma ve hikaye anlatma deneyimlerinin ebeveynler tarafından desteklenmesi, bu becerilerin gelişimini pekiştirmektedir.

Hemen Bizi Arayın!

0(312) 380 2060

Bir sorunuz mu var?
Şimdi bizi arayın!

0(312) 380 2060

Kurumumuz Hakkında

Kurumumuz 2006 yılından itibaren, desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere, ihtiyaç duydukları alanlarda kişiye özel hazırlanmış eğitim programlarıyla bireysel eğitim vermektedir.
Detaylı Bilgi