Okul Öncesi Eğitimi

Anasayfa Okul Öncesi Eğitimi

Okul Öncesi Dönem Eğitimi

Okul öncesi dönem, çocuğun yaşamının temelini oluşturur. Çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim sürecidir.

Okul Öncesi Dönem Eğitimi Neden Önemli?

Çocuk bu dönemde temel alışkanlıklarını kazanarak yeteneklerini geliştirmekte, edindiği öğrenme deneyimleri ile sosyalleşmekte ve zihinsel becerilerini geliştirmektedir.

Bu dönemde çocuğa verilecek olan eğitim olanakları, çocuğun ileriki yaşamına hazırlanmasında çok önemli rol oynamaktadır. Okul öncesi eğitim 0–6 yaş dönemini kapsamaktadır. 

Okul öncesi eğitim, çocukların gelişimlerinin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. Çocukların bu yaş aralığında öğrenme hızı çok yüksektir. 

Okul öncesi eğitimin önemi, çocuk tam zamanlı eğitime başlamadan önce öğrendiği ve edindiği davranışlar ile okula başlar. Çocuk dolayısıyla aile ve okul öncesi eğitimi olumlu edindikten sonra davranış, tutum, zihinsel, dil, hareket, sosyal psikolojik gelişimleri ile eğitime başlamalıdır. 

Çocuklar nasıl paylaşmaları gerektiğini, problem çözmeyi ve takım oyuncuları olmayı öğrenirler. İyi eğitmenler eşliğinde yürütülen programlarda çocuklar çatışma durumunda uzlaşmayı ve diyalog geliştirmeyi de öğrenir. 

Anaokulu çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerini çıkarmaya ve geliştirmeye yönelik bir kurumdur. Daha çok çocuğun gelişim alanlarını birebir destekleyen eğitimin verildiği yerdir. 

Anaokuluna giden çocuklar, kendi yaş grupları ile sosyalleşme, bir şeyleri paylaşma ve iletişime geçme imkanlarına sahip olurlar. 

Çocuklardaki merak duygusunu ve başarma arzusunu uyandıran çeşitli oyunlar oynanır. Bu oyunlar toplumsal hayata adaptasyon konusunda çocuğun bakışını geliştirmektedirler.

Hemen Bizi Arayın!

0(312) 380 2060

Bir sorunuz mu var?
Şimdi bizi arayın!

0(312) 380 2060

Kurumumuz Hakkında

Kurumumuz 2006 yılından itibaren, desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere, ihtiyaç duydukları alanlarda kişiye özel hazırlanmış eğitim programlarıyla bireysel eğitim vermektedir.
Detaylı Bilgi