özel eğitim

İnsan hayatı boyunca farklı evrelerde geçer. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik şeklinde devam eden bu evreler, yaşlılıkla tamamlanır. İnsanın her yaşam evresinde dil, fiziksel, zihinsel, sosyal- duygusal gelişim alanları vardır. Bireyler bu alanlardaki gelişim alanlarını gerçekleştiremiyor ya da zorlanıyor ise özel eğitim gereksinimi ortaya çıkar.

Özel Eğitim Nedir ?

Bireylerin gelişimlerinde uzman tarafından yapılan değerlendirmelerde aynı yaş grubu bireylerde belirgin düzeyde farklılık olduğu tespit edilirse birey eğitim ve gelişim programlarına yönlendirilir. Öğrenme alanında yaşanan güçlüklerin tamamı bu kapsamda değerlendirilir. Bunlar arasında konuşma bozukluğu, matematikle ilgili zorluk, yazma güçlüğü, okuma güçlüğü gibi alanlar sayılabilir. Çocukların ayrıntılı gelişimleri hastane ya da kliniklerde psikiyatrist tarafından yapılır. Bu değerlendirmeler ardından çocukların zihinsel gelişiminde gerilik ya da öğrenme güçlüğü gibi durumlar tespit ediliyor ise, uzman kararı ailelere iletilir. Durum sonrasında yapılan planlama kapsamında bireylere eğitim programları uygulanır.

Özel Eğitim Etkinlikleri

Farklı yaş gruplarında bireylerin özel eğitim ihtiyacı olabilir. Ne kadar erken fark edilir ise alınacak eğitimlerle bireyin yaşam standartları o derece yükseltilmiş olur. 0-36 ay arasındaki çocuklarda fark edilebilecek bu durumlar, bu aylardan başlanarak ihtiyaca göre bir eğitim programına dâhil edilebilir. Her yaş grubu için hazırlanan etkinlikler bulunuyor. İşitme ve görme ile ilişkili bir bozulma var yapılan etkinlikler bu yöndeki sorunlar üzerine olacaktır. Bilişsel yöndeki etkinler ise bu alandaki yaşanan sorunların giderilmesine yöneliktir. Bireyin yaşadığı sorunlar yapılacak eğitimlerinde temelini oluşturacaktır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Puanları

Fiziksel, duygusal ya da zihinsel engeli olan bireylerin eğitim hayatlarına kesintisiz devam edebilmeleri için eğitimler sunan akademik disiplinin adı özel eğitim öğretmenliği olmaktadır. Bu alanda bireyler eğitimler alarak alışılagelmiş öğretmenlik tekniklerinin yetersiz kaldığı durumlarda devreye giriyor. Bu şekilde ihtiyaç duyan öğrencilere faydalı teknikler kullanarak eğitimler veriyor. 4 yıllık lisans bölümü mezunları bu alanda öğretmenlik yapma hakkı elde ediyor. Bu programlar eğitim fakülteleri bünyesinde bulunuyor. Bölüm puanları burslu imkânlarda özel üniversitelerde 350 civarı puanlarda olabiliyor. Tamamen burslu olarak ya da devlet üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler 380 ile 440 puanları arasında puanlar alarak bu bölümlere kayıt olabilirler.

Önerilen Yazı  Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Dersleri

4 yıllık lisans bölümü olan özel eğitim öğretmenliği eğitim fakültelerinde yer alır. Eğitim programlarında öğrencilerin konuya yoğunlaşmaları amaçlanıyor. Bu nedenle oluşturulan derslerde bu kapsamda değerlendiriliyor. Bölüm 8 yarı dönem olarak tamamlanıyor. Bölümde öğrencilerin mesul olduğu dersler arasında şu bölümler bulunuyor:

  • Eğitim psikolojisi,
  • Zihin yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu
  • Öğrenme Güçlüğü ve Özel Yetenek
  • Sosyal uyum becerilerinin geliştirilmesi
  • Sanatsal beceriler
  • Braille okuma ve yazma
  • Özel eğitimde teknoloji destekli öğretim
  • Uygulamalı Davranış Analizi
  • Erkek Çocuklukta özel eğitimler
  • İşitme ve görme yetersizliği

Gibi ders branşlarında eğitimler verilmektedir. Her dönem farklı derslerde öğrenciler sorumlu tutuluyor. Bu süre içerisinde derslerinde başarılı olan öğrenciler bölümün lisans diplomasını almaya hak kazanacaktır.

Özel Eğitim Kitapları

Ebeveynler çocuklarının özel bir ilgi ve eğitime gerekli olduğu durumlarda öncelikle kendilerinin bu alanda bir eğitim alması ya da bilgi sahibi olması gereklidir. Bu alanda uzman destekleri alınabileceği gibi pek çok farklı kategoride farklı konular ve durumlar için hazırlanan özel eğitim kitapları da bulunmaktadır. Dil ve konuşma, duygusal gelişim, disleksi gibi alanlarda kitaplar bulabilirsiniz. Bunun yanında dikkat güçlendirme setleri, dokunsal eğitici kartlar, etkinlik ve kavram kitapları gibi alanlarda da bu alanda destek olabilecek pek çok kitap bulunuyor. Dergiler, setler aradığınız farklı konular ilgili içeriklere sahip materyaller edinerek çocukların gelişimlerinde etkili çözümler kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kekemelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir