Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı

Yalnızca dört eğitim programı üzerine uzmanlaşmış özel eğitim merkezlerimiz Dil ve Konuşma Terapisi Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı,  Otizm Spektrum Destek Programı ve İşitme Yetersizliği Destek Programlarına sahiptir.

Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı

Bireysel Eğitim Sınıfımız

Grup Eğitim Sınıflarımız

Öncelikle konuşma fiziksel ve bilişsel süreçlerden geçerek karşımızdaki bireyle anlaşabilmemiz için gereken en etkili iletişim yöntemidir. Bu yöntemi kullanabilmemiz için fiziksel olarak ağız, dişlerimiz ve dilimizi kullanmamız gerekmektedir. Bu süreçte diğer önemli bir etken ise kulaklarımızdır. İşitme ile duyduklarımızı anlamlandırır ve buna uygun olarak cevap veririz. Bunları etkin bir şekilde kullanabilmemiz ise beynimizin broca ve wernicke alanı ile sağlanır. Wernicke alanı sözlü ve yazılı dili anlamayla görevli iken broca alanı ise konuşmanın anlaşılmasında rol oynar. Vücudumuzun bu bölümlerinde herhangi bir sıkıntı olması durumunda ise konuşma güçlüğü veya diğer rahatsızlıklar gözlenebilir. Duygusal olarak yaşanan herhangi bir travma da konuşma güçlüğüne sebep olabilir. Bunların dışında bireyde herhangi bir sıkıntı olmamasına karşın fiziksel etmenler nedeniyle de konuşma güçlüğü gözlenebilir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bireylere uygun olarak alanda uzman eğitimci ve uygun ekipmanla birlikte sorunu aşmaya yönelik eğitim verilmektedir.

Dil ve Konuşma Güçlüğü Programımıza Dahil Olan Eğitimler

Dil ve konuşma güçlüğü programımızda sesletim ve ses bilgisi, akıcı konuşma ve gelişimsel dil bozuklukları olarak üç ayrı alana yönelik eğitim vermekteyiz.

Gelişimsel dil bozuklukları konuşmanın anlaşılması, alıcı ve ifade edici dil, anlam ve kullanım bilgisi bozukluklarını kapsayan bozukluklardır. Gelişimsel dil bozuklukları tek başına gözlenebileceği gibi farklı nedenlere bağlı olarak da gözlenebilmektedir.

Akıcı konuşma bozukluğu bireyin sözel olarak ifadesinde çeşitli zorluklar yaşamasıdır. Bu zorluklar ses, hece veya kelime tekrarları; ses, hece veya kelime uzatmaları, uygun olmayan duraklamalar olarak gözlenebilir. Bunların yanı sıra ikincil bir davranış bozukluğu olarak yüz ve vücut hareketleri -göz kırpma, el ve bacak sallama hareketleri gibi- gözlemlenebilmektedir. Bu ikincil davranış bozuklukları bireyin yaşadığı güçlüğü aşabilmesine yönelik geliştirdiği davranışlardır.

Sesletim ve ses bilgisi bozukluğunda ise bireylerin fonolojik (ses bilgisi) süreçlerinin aşama ve sırasının yaş grubuna göre gecikmesi ve sınırlı sözcük dağarcığı bulunması olarak özetlenebilir.

Özel Selvi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bünyemizde bulunan dil ve konuşma terapistlerimiz ve odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanlarımız ile birlikte dil ve konuşma güçlüğüne yönelik eğitimler vermekteyiz. Bu süreçlerde uzman eğitimcimiz bireyin yaşı, fiziksel, bilişsel ve sosyal durumunu değerlendirerek bireye uygun olan eğitimi bireysel olarak vermektedir.

 

Eğitim Programımız

Kurumumuzda dil ve konuşma güçlüğü çeken öğrencilerimize ihtiyaç duydukları eğitim programı uzman eğitimcilerimiz tarafından uygulanmaktadır.

Kekemelik

Geç Konuşma

Artikülasyon Bozukluğu

Afazi

Her bir birey için özel olarak eğitim programı oluşturulmakta ve o program dahilinde eğitimler verilmektedir.

Scroll to Top

Sosyal Medya

Bizi Takip Edin…

Call Now Button