Selvi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Selvi Yenimahalle Özel Eğitim Merkezi olarak, deneyimli ve profesyonel kadromuz ile, değerli öğrencilerimize harika hizmetler veriyor, her bir öğrencimiz ile birebir ilgileniyoruz. Bireysel ve grup derslerimizle en iyi eğitimleri almalarını sağlıyor ve mutlu bir eğitim dönemi geçirmeleri için tüm kadromuzla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yenimahalledeki En İyi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri arasında en önde gelen firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Özel Eğitim

Destek Programları

Selvi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak kurumumuzda öğrenme güçlüğü yaşayan, konuşma problemleri olan ve herhangi bir gelişimsel bozukluktan dolayı özel eğitim alması gereken bireylere eğitim destek programları sunuyoruz.

Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi), bireyin zekasına, yaşına ve eğitim düzeyine oranla okumada zorlanması ve istenilen düzeyde öğrenememesi olarak tanımlanır.

BİLGİ AL
Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı

Dil ve konuşma güçlüğü, sözsel iletişimde yaşanan zorluklar, konuşmada anlam bozukluğu, ses bozukluğu veya artikülasyon bozukluğu şeklinde tanımlanabilir.

BİLGİ AL
Hemen Ara

Bireysey Eğitim

Çocuğun raporunda belirtilen durum neticesinde eğer bireysel eğitim için uygun görülmüşse, özel eğitim programı hazırlanarak bire bir eğitim sağlanabilir.

BİLGİ AL
Hemen Ara

Grup Eğitimi

Grup eğitimlerimizde 5-10 kişilik özel sınıflarımızda hijyen(covid 19 önlemleri alnımşıtır.) şartlarına uyarak özel eğitim programı dahilinde derslerimiz gerçekleştirilir.

BİLGİ AL
Hemen Ara
Her Öğrencimiz Bizim İçin Özel

YÜKSEK EĞİTİM STANDARTLARI

Selvi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde her öğrencimiz bizim için özeldir. Tüm öğrencilerimizle birebir ilgilenerek üst düzey bir eğitim programı uyguluyoruz.

Keçiören, Pursaklar, Çankaya, Altındağ, Mamak, Saray, Yenimahalle, Demetevler, Etimesgut, Sincan, Eryaman.. Kısacası Ankara’nın her yerinden okulumuza gelen tüm öğrencilerimiz bizim için çok özeldir. Her öğrencimizle özel olarak ilgileniyor ve  onların ihtiyaçlarına göre özel programlar oluşturuyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

İletişim bilgilerinizi bırakın, hızlıca size dönüş yapalım, aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi özel eğitime gereksinim duyan bireylerin ihtiyaçlarına uygun eğitim modellerinin uygulanmasında bilimsel yöntemlerden yararlanan bir eğitim kurumudur. Öğrenme güçlükleri biden fazla şekilde ortaya çıkabilen problemlerdir. Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli, Dispraksi gibi özel öğrenme güçlükleri oluştuğunda bir özel eğitim merkezinden eğitim desteği alınmalıdır. Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bu tür çalışmalarda bilimsel metotları uygulayan uzman bir eğitim kurumudur. Özel öğrenme güçlüğü bireyin akranlarına göre öğrenme becerilerinin beklenenin altında olması durumunda ortaya çıkabilmektedir.

Disleksi adı verilen öğrenme güçlüğü, okuma konusunda sıkıntı yaşayan bireylerde ortaya çıkarken yazılı anlatım bozukluğu olarak adlandırılan ve disgrafi olarak adlandırılan durum yazma problemleri arasında yer almaktadır. Diskalkuli matematiksel işlemlerin yapılması sırasında sorun yaşayan bireylerde görülen bir durumdur ve sözel olmayan öğrenme güçlüğüne de dispraksi adı verilmektedir. Dispraksi, rahatsızlığın çeşitli belirtilerinin önceden fark edilmesinde ebeveynlere yardımcı olacak ipuçları sunmaktadır.

Dispraksi Nedir?

Gelişimsel dispraksi, nedenleri tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Dispraksi, ince ve kaba motor becerilerini etkileme gücünde olan bir fonksiyonel bozukluk olarak bilinmektedir. Bu tür bir probleme sahip olan bireylerde rahatsızlığın etkileri farklı şekilde görülebilmektedir. Bazı kişilerde öğrenme güçlüğüne yol açabilirken bazı durumlarda böyle bir durumla karşılaşılmamaktadır. Bireyde dispraksi görülmesi durumunda dil işleme zayıflıkları, işitme güçlüğü, kısa süreli hafıza problemleri ortaya çıkabilecek bozukluklar arasında yer almaktadır. Bebeklerde ya da küçük çocuklarda ortaya çıktığında bireyin akranlarından belirgin farklılıklar göstermesi söz konusu olmaktadır. Bu tür bozuklukların tedavisinde doğru bir eğitim programının uygulanması sorunların giderilmesinde etkin bir güce sahiptir.

Dispraksi türü bir fonksiyonel bozukluk ergenlik döneminde veya yaşlılıkta da görülebilecek durumlardandır. Ergenlikte bireye öz güven kaybı yaşatması ve sosyal yaşamdan geri çekilmeye yol açması oluşabilecek etkiler arasındadır. Yaşlılarda ortaya çıktığında yaşam kalitesini düşürmesi söz konusu olabilir ve bu tür durumlarda yakın çevrenin desteği önemli hale gelir. Motor becerilere dayalı sözel olmayan davranış modellerinde ortaya çıkan aksamalara dispraksi adı verilmektedir ve bazı belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Motor becerilere dayalı hareketlerde zorluk
  • Ayakkabıyı ters giyme
  • Dengesiz merdiven çıkma
  • Eşyalarını ters giyme
  • Sakar davranışlar ve sık düşme
  • El ve göz koordinasyonu kurmada zorlanma
  • Denge sorunu yaşama

Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin çocukluk ya da yetişkinlik dönemlerinde gerekli olan eğitimlerin verilmesinde kurumsal anlamda çalışmalar yürütmektedir. Uygulanan eğitim modellerinde gerekli bilimsel yaklaşımlar dikkate alınırken bireyin toplumsal yaşama dahil olması için gerekli gayretler gösterilmektedir. Özel eğitimin amacı kişide ortaya çıkan fonksiyonel bozuklukları ortadan kaldırmak ya da bireyin yaşam kalitesini azami seviyede yükseltmektir. Bunu sağlarken uzman eğitmen desteği ile hareket edilmekte ve kişisel ihtiyaçlara uygun eğitim metotları uygulanmaktadır.

Problemin tespit edilmesi ve gerekli eğitimlerin sağlanmasında aile olan iş birliği de önemli hale gelirken bireyin probleminin aile tarafından fark edilmesi ve kabulü süreçleri de sorunun diğer boyutunu oluşturmaktadır. Eğitim kurumu ve aile ile sağlanan koordinasyonun verimli olması yapılan eğitim uygulamasının istenen sonuçları vermesinde önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.

Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi özel eğitim çalışmalarında bireyin gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik farklı eğitim destek programları ile hareket etmektedir. Dil ve konuşma güçlüğü yaşayan bireyler için de eğitim programları aracılığı ile destek sağlanmakta ve bu çalışmalar sırasında kekemelik, ses ya da konuşma bozukluğu, geç konuşma ve afazi gibi problemlere çeşitli metotlar kullanmak sureti ile bireyin problemlerine çözüm üretilmektedir. Bu çalışmalarda bireyin yaşadığı problemler uzmanlar tarafından dikkate alınmakta ve eğitim planlaması buna göre yapılmaktadır. Kurumun odyolog ve konuşma terapistleri alanında uzman çalışanlar olup çeşitli konuşma problemlerinin çözümlerinde etkili yöntemler kullanmak sureti ile bireyin sorunlarına çözüm üretmektedirler.

Eğitimler bireysel sınıflarda yapılabildiği gibi grup olarak da süreçler yürütülmektedir. Velillerin talepleri de bu noktada önemli hale gelirken bireysel çalışma istekleri uzmanlar tarafından dikkate alınmaktadır. Sınıfların gerekli hijyen kuralları çerçevesinde temizliği usulüne uygun olarak yapılmakta ve öğrencilerin sağlıklı bir ortamda eğitim almasına özel bir hassasiyet gösterilmektedir. Yenimahalle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2006 yılından bu yana yürüttüğü eğitim faaliyetlerinde öğrencilerin sosyal yaşama aktif olarak dahil edilmesinde önemli katkılar sağlamış bir eğitim kurumudur.