Disgrafi Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Yalnızca dört eğitim programı üzerine uzmanlaşmış özel eğitim merkezlerimiz Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı, Dil ve Konuşma Terapisi Destek Eğitim Programları, Otizm Spektrum Destek Programı, İşitme Yetersizliği Destek Programlarına sahiptir.

Videoyu oynat

Disgrafi nedir ? İlkokul çağında çocukların farklı problemleri daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Bunlarda biri olan Disgrafi öğrenme güçlüğü alt başlıklarından biridir. Yapılan gözlemlerde Dispraksi ve disleksi ile bağlantılı olduğu fark edilir. Çocuklar yazma alanında akranlarından geride performanslar sergilediğinde bu hastalıktan şüphe edilebilir. Yazma bozuklukları disleksi sebebi ile de olabilir.

Özel eğitim uzmanı tarafından yapılan değerlendirmelerde yazma bozukluğu altındaki esas sebep ortaya çıkar. Bu şekilde hazırlanan eğitim programları çok daha faydalı olacaktır. Yazı yazma becerisinde değerlendirilebilecek olan adımlar şu şekildedir. Karalama sonrasında anlamlı çizgiler çizme aşaması gelir. Basit figürleri meydana getirme basamaklarından sonra olgunlaşma aşaması gelir. Yazı yazmada motor ve görsel beceriler koordineli olarak kullanılır ve hedeflenen performansa ulaşır.

İlginizi Çekebilir: Disleksi Nedir , Disleksi Nasıl Anlaşılır ?

İçindekiler

Disgrafi Nedir?

Heceleme ve yazma sorunları altında yatan beyin temelli duruma Disgrafi denir. Bu öğrenme güçlüğü genellikle göz ardı ediliyor. Motor işleme, gecikmiş görsel, dikkatsizlik, motivasyon eksikliği ve tembellik gözden kaçmasının nedenleri arasında sayılabilir. Bu öğrenme bozukluğunu yaşayan çocuklar yaşıtlarına göre daha yavaş yazmaktadırlar.

Dil bilgisi, noktalama, hece ve harf alanlarında sorunlar yaşayan çocuklar, yazı yarken kelimeler arasında boşluk bırakmazlar. Bu şekilde bir öğrenme güçlüğü çocuğun okuma yazma sürecine başlaması ile fark edilebilir. Okuma ve yazma süreçleri ilerledikçe öğrenciler cümleleri, kelimeleri, heceleri ve sesleri yazması giderek daha da zor bir hal alır. Bu sorunlar akademik başarısızlığı da beraberinde getirir. Akademik alandaki başarılar duygusal problemler oluşturur.

Disgrafi İçin Etkinlikler

Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuklar akranları ile arasındaki performans açığını kapatmak için yapılandırılmış bir ortamda  özel eğitimler almalıdır. Bunun yanında evde yapılacak tekrar çalışmaları da Disgrafi sorunu yaşayan çocuklarda pozitif etki sağlayacaktır. Erken çocukluk döneminde en iyi öğrenme yolu oyun ile olmaktadır. Çocukların kaliteli zaman geçirebilecekleri ve eğitimlerine katkı sağlayabilecekleri farklı etkinlikler bulunur:

 • Rakam Tekrarı: Yazma bozukluğu yaşayan çocuklar kısa süreli bellek gerektiren becerilerle verimli etkinlikler yapabilir. Tahtadan yazı kopya etmek, rakamları sıra ile tekrar etmek gibi etkinlikler faydalı olacaktır.
 • İlk ve son ses: Okuma becerilerini desteklemek için kullanılabilecek olan etkinlik önemli bir adımdır. Herkes sıra ile bir kelime söyler. Sıradaki kişi kelimenin son sesi ile başlayan yeni bir kelime söylenir. Bu etkinlikte hazırlanan kelimeler bir hikayede ya da şiirde birleştirilebilir.

Disgrafi Belirtileri

El yazısı gibi beceriler çoğu yetişkin için ikinci doğası olmaktadır. Çocuklar için ise yazı yazmak yeni bir beceridir. Ebeveynler belirtileri gözlemleyerek Disgrafi alanında uzman desteğine başvurabilirler. Bu alandaki belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Defter düzeni oluşturmama
 • Düşüncelerini yazılı olarak ifade edememe
 • Bazı sayıları ve harfleri ters yazma
 • Yavaş yazma
 • El yazısının okunaksız olması
 • Kalemi ne kadar bastıracağını ayarlayamama
 • Yazma sırasında vücudu, kolu ve bileği tuhaf pozisyonlarda kullanmak
 • Harflerin bazısını diğerlerinden daha küçük ya da daha büyük yazmak

Disgrafi Tedavisi

Öğrenim bozukluğu olan çocukların ailelerinden de eğitim alması gereklidir. Çocukların tedavi aşamasında akademik, motivasyonel, duygusal, bilgisel desteğe ihtiyacı olacaktır. Eğitim bu alandaki en önemli tedavidir. Bu tedavi için çocuk doktoru, öğretmen ve aile arasında iş birliği içerisinde yürütülen eğitimler psiko- eğitimle desteklenmelidir.

Çocuklara terapilerde bireyselleştirilmiş eğitim programı ve davranışları rehabilite programları hazırlanabilir. Bunların yanından özel eğitim merkezleri ve öğretmenleri, evde destek ve eğitim, egzersizlere hazırlamak ve ısındırmak, olumlu mücadele yapılabilir. Bol parmak egzersizleri, yazı yazma alıştırmaları, resimli hikâyelerin özel olarak anlatımı, farklı şekillerde öğrenme etkinlikleri de tedavi alanında kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Sincan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Bu öğrenim bozukluğu ile mücadele eden ebeveynler ihmalkârlıktan kesinlikle uzak durmalıdır. Olumsuz eleştirme ve etkileme yapılmamalıdır. Okul programları yapamıyor diye bırakılmamalıdır. Çocuklar eğitimler ve terapilerle akademik anlamda daha başarılı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Disgrafi Nedir ?

  Heceleme ve yazma sorunları altında yatan beyin temelli duruma Disgrafi denir.

 • Disgrafi Belirtileri

  Defter düzeni oluşturmama, Düşüncelerini yazılı olarak ifade edememe, Bazı sayıları ve harfleri ters yazma devamı yazımızdadır.

 • Disgrafi Tedavisi

  Selvi Özel Eğitim Merkezi olarak disgrafi tedavisi hizmetleri veriyoruz.

 • Scroll to Top

  Sosyal Medya

  Bizi Takip Edin…

  Call Now Button