Pek çok insanın şifa bulduğu bir tedavi yöntemi olan manuel terapi tıbbın en eski ve klasik uygulamalarından biridir. Omuz ve el bileği, kalça rahatsızlıkları, fibromyaljide, dirsek sorunları ve omurga problemlerinde kullanılan bu tedavi başarılı sonuçlar veriyor. Bel ve boyun fıtıklarında da çok ters durumlar bulunmadığı sürece yüzde 90 oranında başarı elde edilebiliyor. Eklem rahatsızlıkları gibi durumlarda bireylerde işlev ve ağrı, hareket ve duruş sorunlarına neden olabilir. Bu terapilerle özelikle kronik sırt ve bel ağrısı çeken kişilerde önemli oranlarda rahatlama sağlanabiliyor. Farklı teknikler içeren bu terapilerde masaj şeklinde kas ve yumuşak dokulara basınç uygulanıyor.

Manuel Terapi Nedir ?

İskelet ve kas sistemini ilgilendiren tüm rahatsızlıklarda uygulanabilen manuel terapi tıp bilgilerine dayanan bir tedavi şeklidir. Fizik tedaviyi de içine alan bu terapiler tüm hastalar için uygulanabiliyor. Elle yapıldığı için bu ismi almış ve pek çok ülkede yüzyıllardır uygulana gelmektedir. Uygulayıcılar eklem disfonksiyonu, kas gerginliği, kas spazmı gibi ağrıları azaltmak için bölge üzerindeki eklemleri manipüle eder. Kas dokusuna baskı yapılır. Bu baskı kaslarda rahatlama meydana getirir. Dolaşımı artıran  bu terapi, hasarlı dokuyu parçalamaya da yardımcı olur. Yumuşak dokular üzerindeki ağrılarda azaltı labilir. Terapilerde hareketler farklı hızlarda uygulanır. Bu yönteme manipülasyon yöntemi denilir. Kemik ve eklemleri çekmek, bükmek ya da kuvveti itmek için kullanılır.

Manuel Terapi Faydaları

Ameliyatın eşiğine gelmiş pek çok hastayı iyileştirme sürecine geçişini sağlayan bu terapiler pek çok avantajı bir arada barındırır. Bunlardan en önemlisi iyileşme sürecinin hızlanmasıdır. Diğer tekniklere göre iyileşme süreci manuel terapi alanında çok daha kısa olacaktır. İkinci bir avantajı ise ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınmasıdır. Terapilerde anında ağrı ve gerginlik azalır. Buna bağlı olarak hareket yeteneği artar. Başarı oranı da diğer tekniklere göre oldukça fazladır. Bu nedenle çok fazla talep görür. Hasarlı alana direk yapılan elle müdahalelerde hiçbir yan etki oluşmaz.

Manuel Terapi Fiyatları

Eklem ve kas sistemine bağlı pek çok hastalık üzerinde bu terapiler başarılı şekillerde uygulanabiliyor. Bunlar arasında bel fıtığı, bel kayması, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, eklem sorunları, kas yırtılması, donuk omuz, dirsek ve el bileği rahatsızlıkları, kalça çıkıklıklarında da manuel terapi uygulamaları başarılı sonuçlar veriyor. Yapılan uygulamaya ve rahatsızlığın türüne göre fiyat aralıkları değişiyor. Ücret için tanı ve tedavi bulunur. Yaşam hikayesi ve hastanın şikayetleri dinlenir. Yapılan muayede sorun tespit edilir. Rahatsızlığın türüne göre seanslar ve tedavi şekilleri belirlenir. Bu alanlarda fiyatlar değişir. Kronik ağrılarda uzun seanslar olabiliyor. Bu durumlarda da fiyat aralıkları değişebilir. Hastanın ağrı hikayesine göre terapiler değişir. Seans sayılarına göre de brüt fiyat belirlemesi sağlanabilir.

Manuel Terapi Ankara

Terapiler öncesinde uzman hekimler olası riskleri önleyebilmek için ayrıntılı değerlendirmeler yapılır. Kas, sinir ve kemik hasarlarının tespit edildiği bu değerlendirmelerde amaç ilaç kullanmadan manuel terapi ile tedavinin sağlanmasıdır. Bunun için bası ve germe hareketleri kullanılır. Şeker, kalp gibi hastalıklar bu terapilere engel değildir. Terapiler uzman doktorlar tarafından yapılır. Tıp eğitimi olmayan kişiler gerekli bilgi ve yetkinlikten uzak olacağı için hastayı yanlış değerlendirebilir ve yarardan çok zarar verebilir. Ankara da terapi arayışında olan bireyler alanında uzman hekim arayışında olmaktadır. Ancak bu şekilde yapılan terapiler amacına uygun sonuçlar verecektir. Hedeflenen fayda oluşacaktır. Terapi taleplerinizde yumuşak doku, eklem, ger ve say teknikleri kullanılarak hastalıklara tedavi oluşturacak çözümler hazırlanmaktadır. Pek çok önemli hastalığın, kronik hale gelen ağrıların bu şekilde tedavileri yapılabiliyor.

İlginizi çekebilir: BEP Planı

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.