Özel Eğitimde Ritmik Sayma Öğretimi

İnsan yaşamında matematik, olmazsa olmazlardandır. Her aşamada, her yerde yaşantımızda yer almaktadır. Öğrencileri; bağımsız yaşama hazırlamak için işlevsel becerilere ve bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla matematik eğitimini çocuklarımızın yaşamlarına dahil etmemiz kaçınılmazdır. 

Matematik çalışmaları; günlük hayatta kullanabilecekleri, yaşamlarına faydalı olacak şekilde eğitimci ve veli işbirliği dahilinde planlanmalıdır. Varlıklar arası ilişkiler ( kavram çalışmaları: büyük- küçük, kalın- ince, içinde- dışında vb.) ve ritmik saymalar matematik öğretiminin özünde; bir binanın temelini atmaya benzemektedir. Öğrencinin; öğrenme yaşamında sağlam atılan bu temeli; dört işlem çalışmaları ( toplama, çıkarma, çarpma, bölme ) kazanımlarını da zincirleme birbirine bağlayarak öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Bu açıdan ritmik saymaların önemi çok büyüktür. 

İçindekiler

Ritmik Sayma Öğretimi

Ritmik saymaların öğretiminde bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Ritmik saymalar, sadece çalışma masasında deftere yazılan sıralı bir şekilde saydırılan ezberletilmeye çalışılan, çalışmalar olmamalıdır.
 • Ritmik sayma öğretiminde diğer çalışmalarda olduğu gibi veli – öğretmen işbirliği olmalıdır. Öğretmenin yapmış olduğu çalışma evde tekrarlarla pekiştirilmelidir. 
 • Öğretmen rehberliğinde sınıf ortamında, aile ile de öğrencinin bulunduğu her ortamda değerlendirilmeye olanak ve fırsat sağlayan bir kazanımdır. Örneğin somut nesneler  (boncuklar, kartlar, resimli görseller, çubuklar, taşlar vb. ) kullanılır. 
 •  Bedensel aktiviteler yaptırılır. (hoplama, zıplama, koşma vb.)
 • Tekerlemeler, parmak oyunları, ipe boncuk dizme gibi etkinlikler yaptırılır.
 • Anneyle gezintiye çıkılması halinde; sokakta otomobiller, ağaçlar, binalar, kuşlar, köpekler, kaldırımda yürüme esnasında taşları sayma ve zıplama oyunları ile 1’er, 2’şer, 3’er,4’er, 5’er, 10’ar ritmik sayma yaptırmaya çok elverişlidir, çocuklar için de ders olmaktan çıkıp eğlenceli bir oyunla öğrenme fırsatı sağlamaktadır.
 • Görsellerle anlatmak daha etkilidir, mümkün olduğu kadarıyla kullanılmalıdır. (resimli görseller, bilgisayarda nesnelerle ritmik sayma etkinlikleri vb.) 
 • Somut nesneler ile görerek dokunarak oyun eşliğinde yapılan ritmik saymalar daha kolay ve kalıcı öğrenmeyi sağlamaktadır. Öğrencinin, matematik dersine ilgisini ve sevmesini de beraberinde getirecektir.
 • Soyut kavramları öğretmek zor olacağı için somut bir şekilde materyallerle desteklenmelidir.
 • Günlük hayatta kullanabilecekleri matematik çalışmaları; temel işlemlerde sayı sayma, ekleyerek sayma, çıkararak sayfa gibi işlevler kullanılmaktadır. Bu aşamada öğrencinin her yerde kullanabileceği en yakın materyal parmaklarıdır, ritmik saymada görev almalıdır.
 • Öğrencinin neyi sevdiğini, neye ilgi duyduğu belirlenip pekiştireç kesinlikle kullanılmalıdır.
 • Öğrenciye konu anlatılırken, basit, anlaşılır, sade bir dil kullanılmalı karmaşık matematik terimlerinden uzak durulmalıdır. Örneğin pazar alışverişi hesabı gibi açık, anlaşılır şekilde günlük yaşamdan örnekler içermelidir ki öğrenciyi cezbetmelidir.
 • Öğrenciye sunulan çalışma, çocuğun hazırbulunuşluk düzeyine uygun olarak tasarlanmalıdır.
 • Maddi pekiştireçlerin yanında, sözlü pekiştireçler de çok etkilidir…“aferin, süpersin, bu görevi çok güzel yaptın” gibi sözlü pekiştireçler, öğrencide özgüvenini artırır motivasyonunu yükseltir. Bu sözlü pekiştireçlerin çocukta her zaman iyi olması gerektiği baskısı oluşturan “sen istersen yaparsın, senin için çok kolay” gibi sözler olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Öğrencinin; yaş düzeyine göre iletişim sağlanarak, ritmik sayma etkinliği ders gibi gösterilmekten ziyade oyun oynama, eğlenceli aktivite gibi çocuğa aktarılmalıdır. 

Ritmik Sayma Etkinlikleri

 • Kum ve tuz havuzu: Kare bir kabın içine, kum ya da tuz yarıya kadar doldurulur. Ritmik sayma, önce sözlü hatırlatılır ardından tuz ya da kum içeren materyalin üzerinde öğrencinin parmaklarıyla yazması sağlanır. Görsel, dokunsal, işlevsel bir çalışma örneğidir.
 • Araba park etme oyunu: A4 kağıdına düz çizgilerle otopark alanları çizilir. 2’şer ritmik sayma yaptırılacak ise otopark alanlarına ikişer sayma rakamları 20’ye kadar yazılır. 10 tane oyuncak araba 2’şer saydılarak ilgili alanlara park ettirme oyunu çok etkilidir.
 • Ayak ve el izleri oyunları: Öğrencinin el ve ayak izleri renkli fon kartonuna çıkartılır. Bir çift el, bir çift ayak izleri olacak şekilde zemine sıralanır. Beşer ritmik sayma öğretilmek amaçlanıyor varsayalım. Zeminin üzerine ritmik sayma rakamları, yazılır. El izi olan kartonlara eller ile dokunulur, ayakların izi olduğu kartonlara zıplayıp ayaklarla basarak ritmik saydırılır. Bütün ritmik saymalar da kullanılabilir eğlenceli bir çalışmadır.
 • Ritmik saymalar çok geniş yelpazede, nesne ve görseller kullanıldığında, öğretimi kolaylaştıracak olan eğlenceli bir kazanımlardır. Bu aşamalar; öğretmen ve veli işbirliği ile dikkate alındığında başarıya ulaşılacaktır.

Uzman Öğretici Fidan KARAKILIÇ

Yorum bırakın

Scroll to Top

Sosyal Medya

Bizi Takip Edin…

Call Now Button